Velmi kvalitní a oblíbená třída čínského zeleného sypaného čaje, jehož listy jsou svinuty do drobných kuliček (odtud název - střelný prach). Zelený čaj má dlouhou tradici především v Číně a Japonsku. Na rozdíl od černého neprochází procesem fermentace (zapařování). Z tohoto důvodu u něj nedochází k žádným změnám a zůstává jako každá sušená bylina v původní zelené barvě. Vzhledem k šetrnému způsobu zpracování (jen sušení) se v maximální možné míře zachovávají minerály a vitamíny. Zelený čaj obsahuje... Celý popis

Koupit za 82 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších
Zobrazit další nabídky

Popis

Velmi kvalitní a oblíbená třída čínského zeleného sypaného čaje, jehož listy jsou svinuty do drobných kuliček (odtud název - střelný prach).
Zelený čaj má dlouhou tradici především v Číně a Japonsku. Na rozdíl od černého neprochází procesem fermentace (zapařování). Z tohoto důvodu u něj nedochází k žádným změnám a zůstává jako každá sušená bylina v původní zelené barvě. Vzhledem k šetrnému způsobu zpracování (jen sušení) se v maximální možné míře zachovávají minerály a vitamíny. Zelený čaj obsahuje více tříslovin a má nahořklou chuť. Správnou přípravou (přelití vodou o teplotě 70-80 °C, louhování po dobu 1/2 - 1 minuta) se nahořklá chuť dá zmírnit.
Velmi kvalitní a oblíbená třída čínského zeleného čaje, jehož listy jsou svinuty do drobných kuliček (odtud název). Povzbuzuje a má příznivý účinek na sliznice. Obsahuje fluor, který prospívá zubní sklovině.
Složení: Čínský zelený čaj Gunpowder.

Doporučené dávkování a způsob užití: 1 čajovou lžičku čaje přelít 0,25 l vody o teplotě 60-80 °C (vodu uvést do varu a pak nechat zchladnout cca 3 min.) Louhovat 2-3 minuty, poté scedit.

Tento hutný zelený čaj vděčí za svůj název –Gunpowder v českém překladu znamená střelný prach - údajně jednomu zmatenému anglickému úředníčkovi, který si za svého pobytu v Číně spletl bednu charakteristicky drobných kuliček tohoto čaje právě se střelným prachem. Kvůli nesporně podobnému vzhledu tohoto druhu čaje a střeliva nakonec tento název zdomácněl i v Evropě.

Jak potvrdí zřejmě každý zkušenější milovník čaje, Gunpowder sice řadíme mezi čaje zelené, ale považovat jej zkrátka za obyčejný zelený čaj, který má akorát své lístky smotané do malých kuliček, by bylo velkou chybou a možná i přímo barbarstvím. Gunpowder totiž vždy bezpečně poznáme díky jeho specifické chuti evokující ořechy či dub.
A navíc má své tradiční místo na stole mnoha světových kultur, které právě přípravu čaje gunpowder povýšily na snad až uměleckou disciplínu. Pokud i vy stále žijete v domnění, že tento druh čaje je třeba vždy připravovat klasickou cestou, určitě se zkuste seznámit i s dalšími způsoby jeho přípravy, jak se s nimi můžeme setkat například během marockých čajových rituálů.
Gunpowder je však mimořádně atraktivním druhem zeleného čaje především už díky samotným svým vlastnostem. Každá jedna jeho kulička je tak výsledkem pečlivé selekce jen těch nejkvalitnějších a zároveň dostatečně dlouhých lístků čajovníků, které plodí svahy čajových plantáží čínské provincie Zhejiang.
Sebrané čajové lístky jsou následně jeden po druhém smotány do charakteristickýchdrobných kuliček, podle kterých gunpowder většinou bezpečně rozezná i teprve začínající milovník čajového obřadu. Z hlediska jeho zpracování je ke zdárnému výsledku třeba lístky usušit až po zmíněném zválení. Dodejme v této souvislosti, že ještě v poměrně nedávné minulosti se kuličky gunpowderu získávaly ručním zpracováním každého lístku. Teprve nyní je už standardem strojové zpracování.
Samozřejmě to ale neplatí vždy. Pokud jste tak vyznavači skutečně exkluzivního gunpowderu, stále máte možnost pořídit čaje získané pomocí těch nejtradičnějších historických postupů, díky kterým ve své domácnosti můžete servírovat gunpowder, který by svým vzhledem, vůní a především chutí obstál i v těch nejkonzervativnějších kruzích Číny 19. století.
Bylo by však velice zavádějící, pokud bychom v nástupu automatizace do zpracování Gunpowderu viděli pouze ústup od tradiční přípravy čaje. Moderní zpracování pomocí speciálně pro tuto operaci vyvinutých strojů totiž kromě zvýšení objemu produkce především umožňuje z čajových lístků získat ještě intenzivnější chut' a aroma, které v sobě skrývají. Už proto, že zabraňují polámání či jakémukoliv jinému poškození čajového lístku.
Výsledkem tak je gunpowder ve své nejkoncentrovanější podobě, jehož plnou chut' je bez přehánění možné uchovat i během skladování trvajícího třeba dlouhé desítky let.
I přesto, že vydrží dlouhá léta, se samozřejmě gunpowder vždy vyplatí kupovat co nejčerstvější. Jak jej poznáme? Docela jednoduše. Při výběru je dobré dát přednost gunpowderu, jehož kuličky se tak trochu lesknou. Právě tento jejich lesk je totiž hlavní známkou čerstvosti čaje.
Spolu s tím také platí, že podobně je dobré si všímat také samotné velikosti jednotlivých kuliček čaje. Na rozdíl od mnoha druhů ovoce totiž ty největší z nich nejsou známkou té nejvyšší kvality. Ve skutečnosti je tomu totiž spíše naopak. Čím menší jsou jednotlivé čajové kuličky, tím kvalitnější gunpowder držíte v rukou.
Zelený čaj patří k velmi populárním nápojům v asijských zemích a svou příjemnou chutí a nepopiratelnými blahodárnými účinky si nachází mnoho milovníků i v západním světě. I naše nezkušené oko je do určité míry schopné rozpoznat kvalitní zelený čaj.  
Nejprve se zaměříme na čajové lístky. Když si lístky čaje prohlédneme, měly by být nepolámané a mít tedy co nejvíce svůj původní tvar. Mnohé o čaji vypoví i barva čajových lístků, ale ta je samozřejmě závislá i na místě pěstování a odrůdě čajovníku. Japonské zelené čaje se vyznačují tmavě zelenou barvou, která mnohdy přechází až do modré.
Kvalitu čaje poznáme také podle barvy čajového nálevu, i proto se příprava čaje doporučuje do bílých či průhledných šálků, tak, aby barva čaje vynikla. Na barvě čajového nálevu můžeme například poznat plnost chuti, jenž je úměrná tmavosti čajového nálevu, o kvalitě pak vypovídá například sediment na dně šálku.
Zelený čaj nikdy nezaléváme horkou vodou, pro zelený čaj je vhodná teplota v rozmezí 70 - 80 stupňů. Voda by v ideálním případě měla být čerstvá a nepřevařená. Pokud máme doma vodu vysoké tvrdosti, je lépe vodu filtrovat.
Balená minerální voda není pro přípravu čajového nálevu ideální, díky obsahu minerálů totiž může pozměnit chuť. Pro přípravu čaje používáme konev, kterou nepoužíváme pro přípravu dalších nápojů. Konev i šálky by neměly být kovové, ale keramické, skleněné, případně kameninové.
Pití zeleného čaje jako prevence zdravotních obtíží se poslední dobou velmi rozšiřuje, je to zásluhou nejen odborných studií, jež potvrzují účinky zeleného čaje jako preventivního prostředku proti mnoha chorobám, nejvíce ischemické choroby srdeční, vysokého tlaku, ale i nádorových onemocnění. Prokázaný byl rovněž protizánětlivý účinek, nejlépe jej lze využívat například při zánětech dutiny ústní.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Dr. Popov
Hmotnost 140 g
Druh čajů zelené
Balení sypané
Hubnoucí ano